Robot.txt چیست و چه کاربردی دارد؟

مجموعهای از کارها و فعالیتهایی که در داخل سایت انجام میشود، سئو درونی یا داخلی گفته میشود تا ما قادر باشیم به میزان محبوبیت زیادی در نزد موتورهای جستجو سایت seocentro دستیابیم. برای حضور در صفحه اول گوگل باید محتواهایی با کیفیت داشتهباشید، روی سئوی آنها کار کنید و ساعتهای زیادی صرفشان کنید تا در گوگل رتبه بگیرند. ممکن هست در یک کلمه ای در ابتدای کار رتبه خوبی بدست بیارید اما در ادامه کار به طور کامل از نتایج حذف بشید! اینها را میتوانید در بخش معرفی کردن سایت مپ به گوگل که در ادامه آوردهایم، چک کنید. در عوض ، شما هر زاویه ای را که در یک موضوع مشخص وجود دارد پوشش می دهید. برای همین شما باید به طور دستی و با انجام یک فرایند کوتاه این نقشه را به گوگل پیشنهاد دهید. برای همین فایل ایندکس نقشه سایت که شامل فایلهای نقشههای سایت میباشد به کار میرود. درست است که sitemap تاثیری بر رتبه بندی ندارد اما اگر صفحه ای در سایت شما وجود داشته باشد که ایندکس نشده باشد، نقشه سایت امکانی را فراهم می کند تا موتورهای جستجو در مورد آن صفحه بیشتر بدانند و در مدت زمان کمتری آن را به آرشیو صفحات خود اضافه کنند.

داده های ساختار یافته به موتورهای جستجو کمک می کنند تا محتوای صفحه را به درستی درک کنند. زیرا بهروزرسانی باعث افزایش کیفیت محتوای شما میشود. در اینجا تعداد صفحات بررسی شده سایت شما، تعداد مورد تایید آنها، تعداد محتواهای ایندکس شده، ایندکس نشده و تعداد صفحات دارای خطا به شما نشان داده میشود. نقشه سایت دقیقا مورد اول را برای شما حل میکند. حال نقشه سایت نیز موتورهای جستجو را به بخشهای مهم و صفحات سایت شما راهنمایی میکند. این امر سبب شده است که استفاده از نقشه سایت با استفاده از SEO برای رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو استفاده شود. حجم جستجوی بسیار کمتری در مقایسه با کلمه کلیدی کوتاه دارند، پس به دلیل رقابت کمتر شانس کسب رتبه در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل بیشتر خواهد بود. این اعتقاد اصلی ما است و دلیل اینکه چرا ما صرفاً یک شرکت طراحی وب یا صرفاً یک آژانس تبلیغات دیجیتال نیستیم، بلکه یک شریک طولانی مدت و منبع واحد هستیم که مجموعه ای جامع از قابلیت های توسعه وب و بازاریابی دیجیتال را ارائه می دهد. و چنانچه شما از قبل نقشه سایت ساخته و وارد کرده باشید نیز در اینجا لیست شدهاند. 7- بانسریت (Bounce Rate): این معیار تعداد کاربرانی که وارد وبسایت شما شدهاند و بلافاصله بدون هیچ اقدامی از وبسایت شما خارج میشوند را نشان میدهد.

اگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، زمان معرفی Sitemap به گوگل فرارسیدهاست. این روش همچنین با نام سئو اخلاقی نیز شناخته می شود زیرا در آن هیچ روشی برای دور زدن قوانین وجود ندارد و تنها با گذر زمان و به طور طبیعی می توان به رتبه های برتر سایت دست یافت. در این بین رتبه های برتر صفحه اول نتایج جستجو، یعنی جایگاه 1 تا 3 بیش از 60% کلیک ها را شامل می شوند و 40% بقیه کلیک ها به مابقی رتبه ها اختصاص داده می شود. ما در فایل Robots، تابلوهای ورود ممنوعی قرار میدهیم تا از ورود رباتها به آن صفحات جلوگیری کنیم. سایت مپ از نوع XML دقیقا مانند یک راهنما، رباتها را به سمت محتواهای شما سوق میدهد. چون موتورهای جستجو این نوع سایتها را در حالت عمومی شناسایی و کرول نمیکند. به این صورت وجود نداشت. دقت باشید اندازه فایل نقشه سایت شما باید با وجود فشردهسازی نیز! نقشه سایت XML پسوندهای HTML، Video، Image، Mobile و News را پشتیبانی میکند. اگر در سایت خود بک لینکهای کمی دارید، نقشهی سایت تا حد زیادی این مسئله را برای شما جبران میکند.

8. بهتر است که یک مجموعه دستور مشترک برای تمام user agent ها داشته باشید تا در هنگام بروزرسانی فایل robots.txt دچار سردرگمی نشوید. بر روی نقشه سایتی که آخرین بار آپلود کردهاید کلیک کنید اگر پیغام “sitemap index processed successfully” را مشاهده کردید که یعنی گوگل نقشه شما را بررسی کرده و مورد تایید است. آخرین به روزرسانیها کی بوده است؟ مگر غیر از این است که سئوی سایت به نمایش بهتر و رتبه گرفتن از موتورهای جستجو منجر میشود. موتورهای جستجو از کلمات کلیدی موجود در این تگ برای رتبه بندی استفاده نمی کنند، اما توضیحات متا اولین منبع برای اسنپیت هایی از متن است که در زیر لینک ها در موتورهای جستجو نمایش داده می شوند. برخلاف سئوی داخلی که در بالا توضیح داده شد جهت بهبود رتبه گوگل برخی عملیات نیز باید خارج از سایت ما انجام پذیرد و ارتباطی به محتوای سایت و یا خود سایت ما ندارد. البته مشکلی ندارد که شما برای کلمات هم خانواده با کلمهی کلیدی اصلیتان محتوای جدید بنویسید. البته شما باید کنترلهای لازم را بر روی درستی نقشه سایت داشته باشید. پس از اینکه تغییرات را بروزرسانی(پابلیش) کنید آدرس صفحه از نقشه سایت حذف خواهد شد. این نوع تبلیغات اثربخشی خود را بیش از همه در سئو محلی نشان میدهد.

در یک دستهبندی کلی میتوان گفت که دو نوع سایت مپ یا نقشه سایت داریم. این آموزش نیز کاملا اختصاصی میباشد و در صورتی که از آن جایی استفاده میکنید حتما نام و لینک هایپر تمپ را در پایین آن درج کنید . از خاصیت متن جایگزین، در تصاویر وبلاگ و در کل در هر جایی که تصویر دارید، غافل نشوید. اگر انواع محتواها را در سایت خود بارگذاری کردهاید یعنی هم محتوای متنی دارید، هم تصویری، هم صوتی و هم ویدئو که به نقشهی سایت نیاز دارید. شما میتوانید از این گزارشها در جهت بهبود تولید محتوای سایت خود استفاده کنید. البته هر کدام از اینها نیز در خود به شاخههای مخلتف دستهبندی میشوند.

البته همپوشانی زیادی بین این دو وجود دارد. دریافت بیشترین impressions برای هریک از عبارات، باوجود تعداد کم کلیکها، به این معنی است که شما پتانسیل زیادی برای کسب ترافیک این عبارت دارید. در کنار افزونه یواست سئو، میتوانید از Google xml Sitemaps نیز استفاده کنید. یکی از مشهورترین و البته بهترین افزونههای ساخت نقشه سایت، یواست سئو (Yoast SEO) است. البته شما در کنار sitemap XML نقشهی سایت دیگری بر مبنای HTML دارید که راهنمای کاربران سایت برای پیدا کردن محتواهای مهم داخل سایت است. این محتوا است که می تواند مشتریان را به دریافت خدمات یا خرید کالا از شما متقاعد کند. اگر شما کالا و خدماتی تولید میکنید که نسبت به سایر تولیدکنندگان آن کالا و خدمات دارای مزیت رقابتی است، یا به عبارت سادهتر کالا و خدمات شما بهتر از رقبا است ولی در گوگل رتبههای پایینتر از آنها دارید، سایت شما به سئو نیاز دارد. 1- سایت هایی با حجم بالا : سایت هایی که تعداد صفحات آنها بسیار زیاد است، سایت مپ یکی از اصلی ترین ابزار ها برای سازماندهی آدرس ها و صفحات وب سایت برای موتور های جست و جو به شمار میرود. اینکه بدانید مخاطب بازار هدف شما برای پاسخ دادن و یا رفع مشکلش که مربوط به شما است چگونه شما را پیدا می کند و چگونه به شما اعتماد می کند.

الگوریتم های کیفیت – Quality Updates : مجموعه آپدیت های گوگل با هدف افزایش کیفیت جستجو. همچنین پشتیبانی رایگان و آپدیت فایل های آموزشی از مزایای این دوره است. از طرفی حتمی در زمان هایی وب سایت خود را آپدیت می کنید، تغییراتی در آن بوجود می آورید یا برخی از صفحات وب خود را مهم تر می دانید که باید به گونه ای آن ها را به ربات های گوگل اعلام کنید. جدیدترین مقاله دربارهی سئو سایت را از دست ندهید. آیا می خواهید یاد بگیرید که چگونه سایت وردپرس خود را بسازید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. تجربه نشون داده که هر کسب و کاری که بتونه در نتایج گوگل جایگاه خوبی کسب کنه، موفقیت خودش رو تضمین کرده و مهم تر اینکه افزایش بازدید سایت از طریق سئو خیلی بهتر از هر روش دیگه ای است و اینکه در دراز مدت هزینه ی سئو نسبت به روش های دیگه افزایش بازدید خیلی کمتر خواهد بود. مهمتر از همه، یک عنوان تاثیرگذار باعث می شود کاربران هنگام جستجو بر روی مقاله شما کلیک کنند. شاید فکر کنید که یک موتور جستجو گر مانند وب سایتی است که شما در باکس جستجوی آن، چیزی را تایپ میکنید و مثلا گوگل یا یاهو یا هر چیز دیگری به عنوان موتور جستجوگر، با جادو لیستی از لینکها و وب سایتها را در پاسخ برای شما نمایان میکند.

به عنوان مثال، برای مطالب دارای اهمیت زمانی مانند اخبار، جدید بودن محتوا دارای اهمیت بیشتری است. از طرف دیگر اگر صفحه ای یا مطلبی از روی سایت ما حذف شود و در مطالب یا صفحات دیگر لینکی به صفحه حذف شده داده شده باشد، سایپ مپ می تواند کمک بسیار زیادی برای شناسایی لینک های خراب به ما بکند. یکی از قسمتهای مهم بازاریابی آنلاین، سئو یا بهینهسازی برای موتورهای جستجو است، زیرا جستجو یکی از روشهای اصلی کاربران برای کاوش در اینترنت می باشد. سایت مپ یا نقشه سایت شامل ادرس تمام صفحات سایت شما است که به موتور های جست و جو کمک میکند با ساختار وب سایت شما آشنا شوند.بعضی نقشه های سایت برای کاربران هم طراحی میشوند تا به راحتی به نقشه کلی سایت دسترسی داشته باشند. تنها میخواهند تا با لینک سازی نیز وب سایت خود را به صفحه 1 گوگل برسانند. سردرگمی رباتهای گوگل در انبار محتواهای شما، تماما به ضرر سئو و رتبهبندی سایت شما تمام میشود.

شما در اینجا وارد افزونه سئو در داشبورد میشوید، پنجرهای باز میشود که سه نوار پیشخوان، قابلیتها و ابزارهای وبمستر در آن دیده میشوند. در مواردی که قالبهای صفحه حاوی دستورالعملهای متا روبات روی صفحه نیستند، Google به طور پیشفرض دستورالعملهای خزیدن و نمایهسازی روی صفحه را «index,follow» اعمال میکند. تصور کنید کاربری عبارت “رنگ سازمانی برند” را در داخل گوگل سرچ میکند. در قیمت گذاری براساس کلمات کلیدی، سایت شما در عبارت های کلیدی مشخص شده به صفحه یک یا 5 رتبه یا 3 رتبه اول (و در بعضی موارد به رتبه اول) نتایج سرچ گوگل می رسد. 1. ابتدا وارد حساب سرچ کنسول گوگل سایت خود شوید. باید یک حساب مایکروسافت برای خود باز کنید. مثلا برایش مشخص کنید که کلمه شیر در این متن به معنای نوشیدنی است نه سلطان جنگل! هرچه کیفیت سایت هایی که بک لینک ها شما در آن ها قرار دارد بیشتر باشد، رتبه شما در گوگل و سایر موتور های جست و جو نیز بیشتر خواهد بود. محتوای تازه و همیشه سبز توجه خزنده ها را به خود جلب می کند و احتمال صفحات دارای رتبه برتر را بهبود می بخشد. تولید محتوای با کیفیت تنها نیمی از راه است. این رباتها، بهطور اتوماتیک وارد صفحات وب سایتتان میشوند و با دنبال کردم لینکها، از صفحه ای به صفحه دیگر میروند.

فکرش را بکنید با وجود این نقشه، موتورهای جستجو میفهمند که سایت شما چند صفحه دارد، مهمترین صفحات شما کدامند؟ کاربران به موتورهای جستجو اعتماد دارند، قرار گرفتن در جایگاه بالای نتایج برای کلیدواژههایی که کاربر جستجو میکنند، باعث افزایش اعتماد به وبسایت میشود. اما نقشهای که موتورهای جستجو برای شناسایی ساختار سئوی سایت از آن استفاده میکنند، همان سایت مپ XML یا زبان نشانهگذاری قابل توسعه است. این مفهوم پایهای برای ساختار جستجوی بینگ است. همانطور که گفته شد، با توجه به ساختار محتوایی، بهتر است در ابتدای محتوا به پیلار لینک دهید و در محتوای پیلار نیز با کلاستر خود لینکسازی کنید. اگر صاحب کسب و کار نوپا هستید و سایت خود را به تازگی راهاندازی کردهاید، حتی با وجود چند محتوای کم نیز آنها را در دسترس موتورهای جستجو قرار دهید. حتی به قدری آسان است که خودتان نیز میتوانید آن را انجام دهید. اگر SEO را از این طریق انجام دهید ، بر ترافیک انسانی خود تمرکز خواهید کرد و رتبه بالایی را در جستجوی گوگل به خود اختصاص میدهید. لینکهای خارج از وب سایتهای دیگر به صفحه شما به بهبود رتبه سئو شما نیز کمک می کند.

یادتان باشد بعد از ساخت نقشه باید آن را به موتورهای جستجو معرفی کنید. نقشه های خود را به صورت زیرمجموعه ای مرتب کنید. 3. یک ارور 404 دریافت می کنید. در مورد منابع مالی، هر چه یک سازمان بودجه بیشتری را به فرآیند سئو خود اختصاص دهد، خروجی قوی تری دریافت خواهد کرد (بدین معنی که نتایج سریع تر قابل مشاهده خواهند بود)”. اینکه آنها بتوانند محتواهای مربوط و مورد نظر خود را راحت تر پیدا کنند. بعلاوه سایت مپ اطلاعات و گزارشهای خوبی از نحوه عملکرد محتواهای مختلف از نظر گوگل ارائه میدهد. از 10 مگابایت (بیشتر از 5000 صفحه) بیشتر نباشد. نکته :اگر سایت شما بیش از ۵۰۰۰ صفحه دارد یا سایز فایل نقشه سایت شما بیش از ۱۰ مگابایت است، استفاده از چند فایل نقشه سایت ضرورت می یابد. جای نمونه کار در این شرکت هم خالی است اما به هر حال شرکت خدمات سئو نیز یکی از بهترین شرکت های سئو در ایران است. قبل تر در این مقاله به ترتیب عملیات های لازم برای بهینه سازی سایت اشاره کردم، همانطور که گفتم بهینه سازی سایت متشکل از سه بخش تکنیکال، داخلی و خارجی می باشد. اصول اولیه سئو تقریباً مشخص است، اما جزئیات و نحوه انجام بهینه سازی در طول زمان تغییرات زیادی کرده است.

برای سایتهای بزرگ و کسب و کارهای قدیمی که مدت زیادی مشغول به کار هستند، گاها نیاز به چند نقشه سایت میباشد. اگر تعداد صفحاتی که شما می خواهید با تعداد صفحات فهرست بندی شده برابر بودند. اگر در وردپرس کار میکنید افزونههای رایگان و بسیار کاربردی را نصب کنید. بدین صورت هم محتوایی به رایگان برای سایت میزبان تولید خواهد شد و هم کاربر مهمان قادر خواهد بود بدون پرداخت هزینه به سایت خودش لینک دهد. 4. در صورت تمایل 50 درصد هزینه سئو (آوردن سایت شما با کلمات کلیدی مورد نظر به صفحه اول نتایج گوگل) پس ازانعقاد قرارداد حضوری یا غیر حضوری (در دفترخانه اسناد رسمی یا امضای دیجیتال) پرداخت می شود. تا اینجا سعی کردم شما را با چیستی سئو آشنا کنم و توضیحاتی در مورد اینکه تمامی وبسایتها نیاز به انجام خدمات سئو دارند دادم. در مطلب قبلی در مورد متاتگ چیست و کاربرد متاتگ ها در بهینه سازی سایت صحبت کردیم میخواستیم در این مقاله در مورد وب مستر تولز صحبت کنیم اما لازم دیدم قبل از شروع در مورد سایت مپ سایت و آموزش ساخت سایت مپ صحبت کنیم چون بخش مهمی از وب مستر تولز به همین موضوع مربوط میشود و نمیتوان در سئو از آن چشم پوشی کرد.