Sitemap یا نقشه سایت چیست؟

علامت گذاری شده است برای “فقط موتور جستجو” و هر صفحه در سایت شما ذکر شده است. ما همچنین به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید یک مپ ایجاد کنید و به Google معرفی کنید. به دلیل ماهیت پیچیده سئو، عدم حدس زدن رتبه و گرفتن بهترین نتیجه، قیمت گذاری ماهیانه خدمات سئو معمولا منطقی ترین راه است که توسط آژانس های دیجیتال مارکتینگ سراسر دنیا مورد اجرا قرار میگیرد. تعداد زیادی از سازندگان وب سایت و سیستم های مدیریت محتوا (CMS) ابزار یا افزودنی هایی را ارائه می دهند که می توانید برای ایجاد نقشه سایت استفاده کنید.

آپدیت و به روز رسانی مداوم محتوا نیز یکی دیگر از معجزات سئو سایت seocentro محتوا است. این داده ها به چگونگی ساماندهی صفحات و ارتباط آنها با یکدیگر ، آخرین بار به روزرسانی آنها و غیره می پردازد. حالا ببینیم ربات گوگل وقتی این کد توی فایل رباتس رو دیده، چیکار می کنه. بااستفاده از همین مکانیزم موتورهای جستجو این مساله که خواندن و جستجو کردن در سایت برای مخاطبان چقدر ساده است را اندازه میگیرند و به سایتهایی که طوری طراحی شدهاند تا مخاطب راحتتر بتونه از اونها استفاده کنه امتیاز مثبت میدهند. در آژانس دیجیتال مارکتینگ پویا خدمات سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو با هدف بهبود عملکرد سایت شما براساس استاندارهای موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر انجام میگیرد. بگذارید برای فهم بیشتر برایتان مثالی بزنیم. URL های کنونیکال برای صفحاتی که محتوای بسیار مشابه با یک صفحه دیگر دارند و فقط از برخی جهات جزئی باهم متفاوت هستند، می تواند بسیار ایدهآل باشد. بعد از این کار مجدداً به این صفحه برگشته و گزینه Submit نهایی را بزنید تا به گوگل اطلاع دهید که فایل مورد نظر بروزرسانی شده است. نحوه نوشتن به این صورت است که بعد از نوشتن این دو عبارت باید دو نقطه : را در جلوی آن قرار دهید، و بعد از قرار دادن / باید صفحه و یا دسته صفحاتی که قصد اعمال کردن دستور به آنها را دارید وارد میکنید.

با سرعتی که Googlebot (و سایر ربات های موتور جستجو) کار می کنند ، بدون شک سایت شما را به تنهایی پیدا و در لیست خود درج می کنند. شما نمی توانید در همه ی زمینه ها در سئو عالی باشید! سئو کارآمد صرفاً استفاده از کلمات کلیدی در وب سایت شما را شامل نمی شود، برای موفقیت در سئو همچنین به کلیه اطلاعاتی که موتور های جستجو برای درک بهتر محتوای شما نیاز دارند تا در اختیار موتورهای جستجو مانند Google قرار گیرد را شامل میشود. آن ها صفحات سایت را به کابران نمایش می داد اما در اینجا صحبت از صفحه و یا آدرسی است که آدرس تمام صفحات سایت را به موتور های جستجو می دهد تا اگر به هر دلیل حتی صفحه ای یتیم بود برای مثال گوگل بتواند آنرا پیدا کند… پس از آن ، اگر صفحه را تازه کردید ، نقشه سایت جدید خود را ذکر شده است؛ Google از نقشه جدید شما مطلع می شود و باید به زودی آن را بررسی کند.

اگر الان میخواهید همه ی لینک های یک صفحه را nofollow کنید، باید از robots meta tag یا x-robots header استفاده کنید. این جایی است که نقشه های نقشه وارد می شوند. Googlebot وب را مرور می کند و از صفحه ای به صفحه ای دیگر منتقل می شود. نقشه سایت شامل “ابر داده(اطلاعات جامع و کامل)” – یا اطلاعات متنی در مورد هر صفحه و ساختار صفحات است. مورد سوم به گوگل اطلاع می دهد که صفحه چند وقت یکبار تغییر می کند. یک متن یا یک تصویر در یک وب سایت که به صفحه دیگری در همان سایت لینک میدهد. بسیاری از استراتژی های سئو که می خواهید در مورد آنها بشنوید متمرکز بر کلمات کلیدی هستند – اما کارهای دیگری نیز وجود دارند که به همان اندازه بسیار حیاتی هستند. شما میتوانید با کمک کد زیر سایت مپ را خودتان تولید کنید و صفحاتی که به نظرتان مهمتر است را قرار دهید. به همین دلیل استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی مورد نظر شما برای موفقیت SEO ضروری نیست.

این فرکانس به عنوان تعادل آزمایشی بین تلاشهای Googlebot برای شلوغ نکردن سرور اصلی سایت و تمایل کلی Google برای خزیدن دامنه در نظر گرفته شده است. اگر قبلاً از کنسول جستجو استفاده نکرده اید ، ابتدا باید سایت خود را به عنوان یک ویژگی جدید اضافه کنید. شما به عنوان سئو کار باید بتوانید تحلیل درستی از تغییرات الگوریتمهای موتورهای جستجو داشته باشید و در صورت نیاز این تغییرات را در بهینه سازی سایت اعمال کنید. به موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند صفحات سایت ما را بهتر پیدا کنند و از به وجود آمدن صفحه جدید و تغییرات در صفحات قدیمی شما و موتورهای جستجو را آگاه می سازد. اگر یک کسب و کار تثبیت شده هستید که در حال حاضر رتبه های بالایی در نتایج جستجو دارید، بهتر است که بر حجم جستجو تمرکز بیشتری داشته باشید. امروزه هرچند تا حدودی موتورهای جستجو این ضعف را جبران نمودند ولی نقش نقشه سایت های سنتی در تسریع بررسی سایت ها توسط آن ها مشهود است. درصورتی که محتویات سایت تغییر یابد ، برای یک خزنده وب هفته ها طول می کشد تا بدون هیچ کمکی از تغییرات نکته برداری کند ، بعلاوه اگر در ساختار مسیردهی وب سایت ، صفحه وب به جایی ارجاع داده نشود، آن صفحه آدرس دهی نخواهد شد ولی با این گونه sitemap ها این تغییرات به صورت خودکار و در اسرع وقت به اطلاع موتور جستجو می رسد.

مورد چهارم میزان اهمیت صفحه در نقشه سایت شما را مشخص میکند. کاری که یک نقشه سایت انجام می دهد این است که ارتباط بین مطالب شما را به موتورهای جستجو میدهد و کار را برای موتور جستجو آسانتر میکند. و این امر به محتویات سایت وابسته است و شما می توانید با Sitemap این کار را برای موتورهای جستجو و گوگل آسان کنید. سایت شما با داشتن نقشه، به موتورهای جستجوگر گوگل اجازه میدهد تا وارد سایت شما شده و در اصطلاح در بین صفحات آن بخزند. همانطور که مشاهده کردیم، می توانید به راحتی نقشه سایت را با استفاده از ژنراتور آنلاین بسازید. این سرویس آدرس سایت را دریافت کرده و در زمان کوتاهی فایل XML نقشه سایت sitemap سایت را تولید می کنند. برای ایجاد محتوای بهینه شده با توجه به اصول سئو در تولید محتوا در موتور جستجو نیازی نیست که یک نویسنده حرفه ای باشید و برای نوشتن مقالات جذاب نیازی نیست که یک متخصص SEO باشید. به مجموعه فعالیت هایی که ما در خارج از سایت خودمون انجام میدیم تا در موتورهای جستجو رتبه بهتری کسب کنیم گفته میشه. نقشه سایت ها لیست های سازمان یافته یا نمودار جریان هستند که به ما میفهماند که ارتباط بین صفحات وب وجود دارد،چارت درختی صفحه وب و محتوای وب سایت را نشان می دهد.

این فایل برای هر URL که می خواهید بیان نمایید و صفحه شما آن را دارا باشد یک عنصر را شامل می باشد . اگر فایل robots.txt در وب سایت شما وجود ندارد، نگران نباشید. نقشه سایت یک فایل XML است که URL های یک سایت را لیست می کند. پس از این دوران گوگل به عنوان یک موتور جستجو، اقدام به رتبه بندی سایت ها بر اساس مطالب و سایت های ارزشمند نمود. در طول راه، اطلاعات مربوط به پیوندهای مختلفی را که بازدید می کند و نحوه ارتباط آنها را ثبت می کند. Sitemap سنتی یک صفحه وب HTML است که شامل لینک هایی به صفحات گوناگون وب سایت می باشد.

مورد دوم تاریخ آخرین تغییرات را برای URL مشخص می کند که به فرمت YYYY-MM-DD نوشته می شود. ما ضمن استفاده از sitemap های موتورهای جستجو (XML) توصیه می نماییم از sitemap های سنتی (HTML) نیز استفاده نمایید زیرا اینگونه sitemap ها شامل لینک های داخلی هستند که sitemap های موتور جستجو فاقد آن هستند. این یک اصطلاح مهم برای یک لیست عظیم از تکنیک هایی است که می توانند رتبه سایت شما در موتورهای جستجو را بهبود بخشند. همانطور که پیشتر گفتیم تحقیق کلمات کلیدی، یکی از مولفه های اصلی برای کمک به شما در رنکینگ بهتر نتایج سرچ هاست.

این نوع sitemap ها عموما برای کمک به کاربر در امر هدایت طراحی شده اند و از طرفی بازاریابان موتور جستجو به تجربه متوجه نتایج مثبت استفاده از اینگونه sitemap ها در تسریع و بهبود بررسی سایت توسط موتورهای جستجو گردیده اند. در صورتی که وب سایت شما رتبه خوبی در گوگل و سایر موتورهای جستجو ندارد می توانید از خدمات تحلیل سایت وب24 استفاده کنید تا نقاط ضعف و قدرت سایت خود را شناسایی کنید. همچنین شانس شما را برای ایندکس شدن بیشتر خواهد کرد ولی تضمینی برای اینکه صفحات بهتر ایندکس شوند وجود ندارد، اما بودن sitemap اگر قرار باشد یک صفحه از سایت ایندکس شود، به این کار سرعت خواهد بخشید. • سئوی خارجی ( Off-page SEO) : این معیار را خود گوگل کنترل میکند و بیشتر بر اساس بک لینکها به صفحهی وب اعتبار میبخشد. هر گروه با یک خط User-agent شروع میشود که هدف گروه ها را مشخص میکند.

در این بخش از مقاله «آموزش کامل ساخت Sitemap» چند نمونه از ابزارهای دیداری ساخت Sitemap شرح داده شدند؛ در بخش بعدی این مقاله به برخی از ابزارهای ساخت «XML Sitemap» پرداخته میشود. وب24 طی سال های فعالیت خود در فرآیند طراحی سایت و ارائه خدمات سئو با تولید محتوا و فرآیند های آن به خوبی آشناست. با جستجوی عبارت “Online Sitemap Generator” در گوگل می توانید فهرستی از سایت های آنلاین که تولید نقشه سایت رایگان ارائه می دهند را مشاهده کنید. اما با تمام مواردی که عرض کردم انجام و یادگیری این مراحل کار زیاد سختی نیست و با آموزش های حرفه ای سئو خیلی زود می توانید فعالیت خود را شروع کنید. در بخشهای پیشین از اهمیت سئو و آموزش سئو مبتدی صحبت کردیم، اما هیچ منبعی برای یادگیری معرفی نشد. برای معرفی نقشه سایت می توانید از robots.txt استفاده کنید. از لیستی از تمام صفحات سایت شما تشکیل شده است تا Googlebot مطمئن باشد که همه چیز را پیدا کرده و کشف می کند. لازم نیست چیز دیگری را در سایت خود نصب کنید ، و این روند به طور معمول سریع و ساده است. سعی کنید بیش آر هر موضوع دیگری مخاطب را راضی کنید و برای او تجربه بهتری بسازید.

عناوین روش دیگری برای کمک به بهبود تجربه کاربر در وب سایت شما است. این فایل تنها یک فایل متنی ساده است و شما میتوانید آن را بوسیله یک ویرایشگر متن مانند notepad باز کنید. آن ها از Meta-title در عنوان لیست استفاده می کنند. هدف نهایی یک وب سایت جلب کاربران اینترنتی می باشد، و مطالعات نشان داده است که پهنه عظیمی از کابران اینترنتی وب سایت ها را در موتورهای جستجوی پیدا کرده اند. در همین رابطه به عنوان رویدادی که بارها برای خود من پیش آمده است ، بارها سعی کرده ام از طرق مختلف به افراد گوناگون این فعالیت و اثرات آن را توضیح بدهم ، اما همواره به اهمیت کلمه کلیدی سئو و لزوم اشاره به آن رسیده ام ، در نتیجه اینکه برای بنده مسجّل شده است که سئو بدون وجود کلمه کلیدی یا اشاره به آن حتی قابل تعریف هم نمی باشد . شما نیاز به تولید نقشه روزانه برای سایت خود ندارید، کافی است که یکبار کد آن را تولید کنید، از آن پس با ایجاد هر صفحه یا نوشته یا محصول در سایت، یک بخش به سایت مپ سایت به صورت اتوماتیک اضافه خواهد شد که اشاره به آن صفحه جدید دارد.

حتی اگر تجربه زیادی در زمینه توسعه وب ندارید، احتمالا از بهینه سازی موتور های جستجو (SEO) شنیده اید. و یا سایت شما چگونه از طرف این موتورهای جستجو ارزش گذاری می گردد؟ لیست های سایت مپ صفحات به خزنده های موتور جستجو می دهد هر آنچه را که باید در مورد صفحات و ساختار سایت شما بدانند. سپس Google از این داده ها برای ایجاد نتایج جستجو استفاده می کند و مشخص می کند کدام یک از مطالب خاص را در نتایج بالاتر نمایش دهد. این موضوع برای cms ها ساده تر است، چرا که برای هر کدام تیمی در گذشته ماژول مورد نیاز برای ایجاد سایت مپ را ساخته و فقط کافی است شما آنرا در سایت خود نصب نمایید. مخصوصا اگر اولین بار است که به آن مکان مراجعه میکنید، یا مثلا در یک مجتمع بزرگ نیاز به راهنمایی در طبقات دارید، تا بدانید باید به کدام طبقه بروید، سایت نیز به همین روال است و باید نقشه ای داشته باشد که موتورهای جستجو بتوانند سایت را crawl کنند و خصوصا برای یافتن تغییرات و اضافه شدن صفحات جدید سریع تر مطلع شوند و اقدامات indexing را انجام دهند این نقشه ی سایت ، همان سایت مپ میباشد.